Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku si Vás dovoľuje úctivo pozvať na slávnostnú spomienku, 6. októbra 2019 o 14:00 v Žiline, pred Katolícky dom (v súčastnosti Gymnázium sv. Františka z Asissi, ul. J. M. Hurbana 44).
Slávnostná spomienka bude venovaná výročiu prijatia Žilinského manifestu HSĽS a taktiež prijatiu Žilinskej dohody.
5. – 6. októbra sa konala v Katolíckom dome schôdza Výkonného výboru našej strany.
V stredu 5. októbra 1938 Predsedníctvo pripravilo návrh Manifestu slovenského národa, dokumentu o sebaurčení Slovenského národa, ktorý 6. októbra Výkonný výbor jednoznačne schválil.
6. októbra po prijatí Žilinského manifestu podpísali s našou stranou dohodu delegát agrárnej strany, národných socialistov, živnostenskej, fašistickej a Slovenskej národnej strany.
Za agrárnu stranu Žilinskú dohodu podpísali P. Teplanský, J. Ursíny, J. S. Vančo, J. Petrovič, J. Lichner, K. Rynárik, O. Devečka, K. Stodola, A. Šelmec, J. Styk a M. Polák, za živnostenskú stranu J. Liška, za Čs. stranu národnosocialistickú E. B. Lukáč, za fašistickú stranu J. Ivák, za SNS M. Vančo a J. Paulíny-Tóth, za HSĽS J. Tiso, K. Sidor, J. Buday, J. Sivák, M. Sokol a K. Mederly.
Na rokovanie sme nepozvali zástupcov sociálno-demokratickej strany a komunistov (strany s marxistickou ideológiou).
5. októbra abdikoval prezident Česko-Slovenska Edvard Beneš a čs. vláda prijala návrhy prednesené našim predsedom J. Tisom – uznala svojbytnosť slovenského a českého národa, súhlasila s rozšírením právomoci krajinských (zemských) snemov, s obnovením ministerstva pre správu Slovenska a s požiadavkou, aby boli český a slovenský jazyk štátnymi jazykmi.
6. októbra pražská vláda vymenovala Jozefa Tisa za ministra pre správu Slovenska a 7. októbra vymenovala ďalších štyroch slovenských ministrov (M. Černák – školstvo, F. Ďurčanský – spravodlivosť, J. Lichner – doprava, P. Teplanský – financie, Tiso mal tiež na starosti vnútro).
8. októbra 1938 sa v pražskom parlamente zišli predstavitelia väčšiny českých politických prúdov so zástupcami HSĽS a s novými členmi slovenskej autonómnej vlády. Účastníci tohto rokovania súhlasili s prijatím autonomistického návrhu HSĽS z júna 1938, a tak v územne oklieštenom štáte vzniklo nové štátne usporiadanie (bez toho, aby malo právne ukotvenie). Republika sa zmenila na federatívny štát s názvom Česko-slovenská republika a Slovensko dostalo názov Slovenská krajina.
Slovenská autonómna vláda sa stala súčasťou celoštátnej vlády v Prahe a ujala sa moci, v nedeľu, 9. októbra a vykonávala svoju funkciu až do 20. januára 1939, kedy prezident Česko-Slovenska Emil Hácha vymenoval novú, šesťčlennú slovenskú vládu.
Deklaráciu podpísanú v Žiline formálne ratihabovalo Národné zhromaždenie Republiky Česko-slovenskej ústavným zákonom 299/1938 z 22. novembra 1938 ako Zákon o autonómii Slovenskej krajiny. 30. novembra Národné zhromaždenie zvolilo za prezidenta Česko-Slovenska Emila Háchu.
S pozdravom
Za Boha a národ!
Verní sebe, svorne napred!
V Bratislave 1. októbra 2019.
RNDr. Andrej Trnovec, predseda SR SĽS